Karola Takes Photos for the planet. World ocean day 2020

Karola Takes Photos dla czystej planety – World Ocean Day 2020

By: Karolina Sztaba
Ten post jest również dostępny po polsku.
image/svg+xml

Plastik. Nie od dziś wiadomo, że mamy z nim problem. Jest w lasach, jest pod śniegiem w górach, jest na pustyniach, pod ziemią, nad ziemią, w rzekach, strumieniach i oczywiście w oceanach. Wszędzie. I w wodzie widuję go najczęściej. Chyba nie miałam takiego nurkowania, z którego wróciłabym bez śmieci w kieszeni, zebranych na dnie morza lub swobodnie dryfujących w błękicie. Smutne to, a czasem wręcz przerażające. Tutaj w Indonezji problem ten jest znacznie większy niż w Polsce. Brak eko-edukacji oraz bałaganiarskie przyzwyczajenia doprowadziły do tego, że po każdym deszczu w oceanie przybywa plastiku wypłukanego z wysp i przyniesionych strumieniem rzek do morza. Zdarzyło się parę razy, że wyszłam na plażę po takim deszczu lub sztormie i chciało mi się najzwyczajniej w świecie płakać. Pamiętam lata 90-te w Polsce kiedy to mieliśmy ogromny problem ze śmieciami. Również były wszędzie. Minęło 30 lat i jest o niebo lepiej (choć zdarzają się idioci, którzy załadują przyczepkę po remoncie lub wiosennych porządkach i siup do lasku, bo w lasku nikt nie widzi no i za darmo). Ręce opadają. Natomiast problem w Azji jest zdecydowanie większy, bo świadomość ludzi jest inna. 

Oczywiście problem jest ogólnoświatowy. Nie chcę już nawet wspominać o fabrykach, zanieczyszczających środowisko na całym świecie, lub o wywożeniu kontenerowców z odpadami do krajów trzeciego świata, o ocieplaniu się klimatu, ale i nas samych, o naszych przyzwyczajeniach. Pomyślcie, powiedzmy dwadzieścia lat temu byliście w sklepie spożywczym i dostaliście siateczkę jednorazową, to ta siateczka i każda inna którą użyliście w swoim życiu, gdzieś sobie nadal leży. Jak sobie to uświadomiłam to zrobiło mi się wstyd, że ja te siateczki za każdym razem brałam, bo nie miałam zielonego pojęcia, jakie to zło. 

I właśnie to wszystko i wiele więcej natchnęło mnie do stworzenia sesji zdjęciowej pt. “Trapped”.

Jest to seria fotografii pięknych kobiet osaczonych, otoczonych, związanych, duszonych, tonących w plastiku. Chciałam pokazać naturę jako kobietę, która cierpi przez plastik.

Wyobrażam sobie, że matka natura to właśnie taka piękna kobieta, która jest uwięziona w różnego rodzaju plastikowych pułapkach. Dość silny kontrast podkreślają czerwone akcenty symbolizujące skrajne wartości jak kobiecość, pasję, siły witalne, życie i piękno, jaki rewolucję, walkę i złość.  Na fotografiach znajdziemy odpady, które najczęściej zbieramy nad i pod wodą. Większość użytych w sesji rekwizytów pochodzi z plaż i raf otaczających Gili Trawangan i tym bardziej ta sesja boli, bo to są śmieci, które codziennie podnosimy i codziennie w ich miejsce pojawiają się nowe. Jak walka z wiatrakami.

Mam nadzieję, że sesja ta natchnie choć jedną osobę do zmiany małych przyzwyczajeń, uświadomi jak bardzo krzywdzimy naszą planetę i jak szybko niszczymy jej piękno, pozwalając by cierpiała na naszych oczach.

Gallery

Sian trapped in plastic sheet
Sian from Gili Eco Trust trapped in plastic sheet.
Ghost net. Model: Jade (@jade.bacciarelli)
Bubble Wrap, World Ocean Day, Karola Takes Photos
Bubble wrap. Model Charlotte (@thewanderlovers)
World Ocean Day 2020 Karola Takes Photos
Plastic. Model: Sany (@sany974)
Micro Plastic, Portrait Picture, Nature
Micro plastic. Model: Georgy (@georgina_swain)
Plastic Debris Ocean
Plastic rope. Model: Amanda (@amanda.akesson)
World Ocean Day - Plastic Bottles - Karola Takes Photos
Plastic bottles. Model: Carrie (@carrie_heywon)
Fishing Line Lipstick Women Scream
Fishing line. Model Kazi (@laura_kazi)
Plastic Bag, Scream, Women
Plastic bag. Model: Chelsea (@interchelactic)
Share this story
image/svg+xml

Thanks for reading!

You may also like the storys below

KarolaTakesPhotos in the Alps

KarolaTakesPhotos in the Alps

I went to the Alps in late summer. August in Europe looks different than in Indonesia and I miss it so much. I must admit that I expected it to be a bit chilly in Poland after climatizing to the...

read more

Comments

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *